Strona główna

06 10/2014

Technologie mobilne wsparciem dla HR!

Opublikowane przez: HR OPTiCenter Ocena: 0/10
W kategorii: Kadry, Publikacje

Najnowszy raport ZUS pokazuje, że w pierwszym półroczu 2013 roku zostało zarejestrowanych ponad 9 tysięcy zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy z tytułu choroby własnej.

Daje to łącznie ponad 11,5 tysiąca dni absencji chorobowej. Liczba zaświadczeń wzrosła o 11,5% w porównaniu z rokiem 2012. Dane te przekładają się na koszty, jakie ponoszą pracodawcy.

Z jakiego powodu Polacy najczęściej biorą L4?

Z danych przedstawionych przez ZUS wynika, że najczęściej występującymi przyczynami powodującymi absencję w I półroczu 2013 roku były ciąża i poród – 17,3%. Tuż za, na drugim miejscu są choroby układu oddechowego – 16,7 %. Po prostu się przeziębiamy.

Pracownicy na L4 kosztowali pracodawców w 2010 roku ponad 4 mld złotych. Jednak koszty absencji chorobowej ponoszone przez przedsiębiorstwa są wyższe niż mówią statystyki. Często nie zdajemy sobie sprawy, że związane są z tym także koszty pośrednie. Zaliczyć trzeba do nich koszty administracyjne obsługi zwolnienia, rekrutacji czy przeszkolenia nowych pracowników. Wiążą się z tym także opóźnienia w produkcji, problem z realizacją kontraktów, jak również obniżona jakość lub wydajność pracy.

Jak radzą sobie z tym pracodawcy?

Brytyjskie przedsiębiorstwa wprowadziły działania skierowane na ograniczenie absencji – dla przykładu Rolls Royce wdrożył politykę zarządzania absencją, wspomaganą oprogramowaniem komputerowym. Dało to 11 mln funtów oszczędności w ciągu 3 lat. W jaki sposób w Polsce staramy się ograniczyć to zjawisko lub promować zdrowie wśród pracowników? Otóż najczęściej pracodawcy proponują swoim pracownikom szkolenia. Coraz częściej inwestują także w prywatną opiekę medyczną, co jest pewnego rodzaju benefitem dla potencjalnych pracowników.

Aplikacja zdrowotna jako inicjatywa dla HR

Nie wiedzieć czemu, przedsiębiorcy nie wykorzystują arsenału narzędzi służących promowaniu zdrowia, jakimi są technologie mobilne. Na rynku dostępne są różne aplikacje na smartfony, które pomagają w zachowaniu zdrowia. Są bezpłatne, proste w obsłudze i skuteczne. Według danych przedstawionych w 2013 roku przez Milword Brown, 60% Polaków dostrzega pozytywny wpływ nowych technologii na swój stan zdrowia. Dlaczego więc z tego nie skorzystać?

Eksperci wypowiadają się, że skuteczność terapii jest powiązana z systematycznością leczenia oraz przestrzeganiem zaleceń lekarskich (compliance). Jest to także motto jednej z aplikacji mobilnych dostępnych na rynku. Moje-Leczenie jest darmową aplikacją, która prowadząc statystyki pozwala na kontrolowanie terapii. Jest wsparciem w pamiętaniu o lekach lub witaminach, dzięki czemu jest także narzędziem profilaktyki. Co ważne, aplikacja nie wymaga rejestracji czy wprowadzania swoich danych osobowych. Jest to bardzo istotna kwestia, ze względu na obawy przed wykorzystywaniem informacji o stanie zdrowia pracowników przez pracodawców i firmy ubezpieczeniowe.

Właśnie tego rodzaju aplikacje powinny być przedmiotem inicjatywy HR-ów, pomagającym pracownikom w szybszym powrocie do zdrowia i pracy oraz w zapobieganiu chorobom. Są to narzędzia promocji zdrowia na miarę XXI wieku. Udostępnianie pracownikom informacji o tego rodzaju aplikacjach jest darmowym pomysłem na promowanie zachowań zdrowotnych w miejscu pracy, a także jest pozytywnie odbierane przez samych pracowników.

Dzięki rozwojowi technologii, dostępnych jest coraz więcej darmowych narzędzi, które można wykorzystać, aby ułatwić codzienną walkę o zdrowie. Trzeba tylko przełamać stereotypy i iść z duchem czasu.

Informacje, a także możliwość pobrania wspomnianej aplikacji Moje-Leczenie: http://www.moje-leczenie.pl/

Aktualna ocena:
Aby móc zagłosować należy się zalogować

HR OPTiCenter AUTOR ARTYKUŁU

Marka należąca do grupy kapitałowej OPTeam S.A. oferująca kompleksowe usługi w zakresie naliczania płac i prowadzenia dokumentacji kadrowej (BPO). Więcej

Komentarze:

Brak komentarzy.
Lista wpisów

Zaloguj się do konta

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się
Nasi eksperci

Subskrybuj newsletter